• تلفن08691009901
  • ایمیلinfo@binamachine.com
  • آدرساراك، پردیس پارك علم و فناوری استان مرکزی ، بلوك A ، طبقه همکف ، واحد 105
  • ساعتهای آزاد8صبح الی 9شب
مشاوره رایگان

بینایی ماشین (Machine vison)

شرکت بینا ماشین رایان صنعت

تصور می­شود که بینایی ماشین، همان بینایی کامپیوتر است؛ اما این دو اصطلاح برای فناوری­های دارای همپوشانی، متفاوت تعریف می­شوند. بینایی کامپیوتر به‌طورکلی به استخراج خودکار اطلاعات از داده­های تصویر دیجیتال، با تأکید بر تابع تجزیه‌وتحلیل تصویر، در طیف وسیعی از کاربردهای نظری و عملی اشاره دارد. در مقابل، بینایی ماشین به‌طور کلی به استفاده از بینایی کامپیوتر در یک برنامه کاربردی صنعتی در یک فرایند اطلاق می­شود که انجام یک عملکرد ، بر اساس تجزیه‌وتحلیل تصویر توسط سیستم بینایی، ضروری باشد. سیستم بینایی ماشین از نرم­‌افزاری برای شناسایی ویژگی­های از پیش برنامه‌ریزی‌شده استفاده می­کند و اغلب برای اجرای “اقدامات(Actions) بر اساس یافته­ها مورداستفاده قرار می­گیرد.

کاربردهای بینایی ماشین

برای درک بهتر نحوه استفاده از سیستم بینایی ماشین، یک خط بسته­‌بندی با جریان ثابت قوطی­‌های نوشیدنی را تصور کنید. یک سیستم بینایی ماشین شامل یک دوربین آموزش‌­دیده بر روی مسیر و نور مناسب است تا بتواند جزئیات لازم را ببیند. در این برنامه کاربردی، قوطی­‌هایی که با نرخ 20 عدد در ثانیه از خط تولید عبور می‌­کنند، توسط یک سنسور نوری تشخیص داده می‌شوند تا دوربین را برای گرفتن تصاویر دیجیتال راه­ اندازی (Trig) کند. سپس، داده­‌های حاصل از دوربین توسط یک کامپیوتر صنعتی، جهت خواندن کدهای الفبایی موجود در پایه هر قوطی استفاده می­‌شود،به این کاربرد به اختصار OCR میگویند. در صورت شناسایی قوطی­‌های بدون کد، این قوطی­‌ها باید توسط محرک پنوماتیک رد شوند.به تصویر زیر توجه کنید:

Machin vision

 

مزایای بینایی ماشین

از دهه­‌های 1980 و 90، فناوری بینایی ماشین در کاربردهای صنعتی نیمه‌هادی، الکترونیک و صنایع خودرو رخنه کرده است. امروزه، کاهش پیچیدگی و هزینه باعث گسترش سریع برنامه­‌های کاربردی جدید غیرصنعتی مانند امنیت و نظارت، تشخیص بالینی، بیومتریک و همچنین حوزه­های نوظهور مانند وسایل نقلیه خودران، روبات­ها و تبلیغات تعاملی شده است. دلایل استفاده افراد از بینایی ماشین بسته به نوع برنامه کاربردی، متفاوت است. در خطوط تولید با سرعت بالا، سرعت محرک اصلی است؛ بینایی ماشین هنگام بازرسی صدها یا حتی هزاران قطعه در هر دقیقه، نتایج سازگار و با دقت بسیار بالاتر از چشم انسان را ارائه می­‌دهد. در محیط­‌های اتاق تمیز (اتاق کنترل محیط­های صنعتی با میزان آلودگی پایین)، بینایی ماشین از آلودگی فرآیندها توسط انسان جلوگیری می­کند. در محیط­‌های خطرناک، ایمنی انسان­ها، محرک اصلی است. همچنین، بینایی ماشین در کنترل فرایند حلقه بسته و هدایت ربات­ها عملکرد بسیار خوبی دارد.

Benefit of machin vision

 

کاربرد بینایی ماشین در اندازه گیری

یکی دیگر از مزایای اصلی بهره‌­گیری از بینایی ماشین، به‌ویژه در برنامه­‌های کاربردی مبتنی بر اندازه گیری است، این واقعیت است که هیچ تماس فیزیکی با قطعات اندازه گیری شده وجود ندارد(Contactless). این موضوع، از آسیب رسیدن به قطعات جلوگیری کرده و تعمیر و نگهداری ناشی از ساییدگی در سطح مکانیکی را از بین می‌­برد یا یک فرایند دستی مانند بازرسی ابزارآلات را خودکار می­کند. در بازرسی دستی در ماشین­‌های لمسی، بررسی هر ابزار نیاز به چند دقیقه وقت دارد؛ با کمک بینایی ماشین، بازرسی دقیق­تری می­‌تواند در عرض نیم دقیقه یا کمتر انجام شود. علاوه بر این موارد، بینایی ماشین می­‌تواند اشیایی را تشخیص دهد که انسان قادر به تشخیص آن­ها نیست. با وضوح مناسب دوربین و اپتیک، یک سیستم بینایی ماشین می‌­تواند اشیایی را که برای قدرت بینایی چشم انسان بسیار کوچک هستند، به‌راحتی بررسی کند. تصاویر حاصل از مادون‌قرمز اجازه می­‌دهد تا دما دیده شده و مواد مختلف به‌راحتی شناسایی شوند بعنوان مثال دوربین های دقیق تب سنجی که شرکت‌های سازنده دوربین بعد از بحران ویروس کرونا بصورت گسترده ارائه کرده‌اند.

Application of machine vision

کاربرد بینایی ماشین در تشخیص موقعیت قطعات

موقعیت مکانی” نیز یک برنامه کاربردی است که در آن، از بینایی ماشین برای گزارش موقعیت و جهت شئ استفاده می­شود. سیستم‌­های بینایی ماشین، قطعات را در فضای 2 یا 3 بعدی مورد بررسی قرار می­دهند و اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی جهت هدایت یا بیرون راندن از خط را فراهم می­‌کنند. همچنین، سیستم­های بینایی ماشین انواع مختلف بازرسی­ها را انجام داده، کیفیت و روند مونتاژ را موردبررسی قرار می‌­دهند تا تعیین کنند که آیا اقلام، نیازمندی­های تعیین شده را برآورده می­کنند؛ مواردی را در شرایط تعیین ­شده صدق نکنند، رد می­کنند. به‌عنوان‌مثال، بررسی حضور/عدم­ حضور جهت تأیید مونتاژ، وجود اجزای قطعه در مکان­های صحیح را تأیید می­کند.تصویر زیر موقعیت یابی و اندازه گیری پارامترهای مورد نیاز پیچ تولید شده را نشان میدهد:

Application of machine vision in location

سامانه تشخیص نقص نیز ایرادات را شناسایی کرده و ویژگی‌­های ایراد مانند موقعیت و اندازه آن را محاسبه می­کند. درنهایت، بینایی ماشین می­تواند نقص لبه، سطح و سایر موارد ظاهری را تشخیص دهد. این سیستم­ها اندازه­ گیری و پیمایش فاصله بین دو یا چند نقطه از یک جسم را نیز انجام می‌­دهند.

نقطه از یک جسم را نیز انجام می­دهند.

اجزای سیستم بینایی ماشین

براساس کاربرد مورد نیاز ساختارهای متفاوتی برای سیستم های بینایی ماشین وجود دارد بعنوان مثال در یک سیستم برپایه ی کامپیوتر صنعتی(IPC) اجزا به شرح زیر میباشد :

  • سنسور دوربین (یک بعدی یا دو بعدی)
  • لنز
  • کامپیوتر
  • لایتینگ (نور پردازی)
  • PLC (کنترلر منطقی)

جمع بندی

در مجموع سیستم های بینایی ماشین با نیاز روز افزون در صنایع مختلف اعم از خودرو سازی ، غذایی ، داروسازی ، پزشکی ، فلزی ، چوب ، سنگ و … مواجه شده اند.دقت و سرعت بالا در خطوط تولید از عوامل محدود کننده انرژی و زمان هستند که به لطف حضور این تکنولوژی به راحتی میتوان این محدودیت را از بین برد و با توجه به اهمیت این موضوع ما تصمیم گرفتیم شما را با بینایی ماشین و مزایای آن آشنا کنیم تا بتوانید محدودیت‌هایی را مانند انرژی و زمان از بین ببرید. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *